Shipping Labels
- (18)
- (328)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (80)
- (5)
- (27)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (40)
- (1)
- (3)
- (4)
- (119)
- (1)
- (10)
- (178)
- (1)
- (2)
- (24)
- (3)
- (30)
- (498)
- (1)
- (109)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (30)
- (22)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (28)
- (1)
- (4)
- (90)
- (2)
- (10)
- (1)
- (26)
- (20)
- (236)
- (6)
- (10)
- (20)
- (1)
- (10)
- (28)
- (18)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (238)
- (9)
- (2)
- (15)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (25)
- (518)
- (29)
- (36)
- (3)
- (175)
- (368)
- (46)
- (2)
- (7)
- (137)
- (2)
- (27)
- (284)
- (72)
- (154)
- (2)
- (1)
- (19)
- (4)
- (33)
- (41)
- (8)
- (4)
- (2)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (52)
- (20)
- (2)
- (22)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (109)
- (14)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (36)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (36)
- (1)
- (35)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (11)
- (48)
- (3)
- (11)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (67)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (30)
- (1)
- (1)
- (30)
- (15)
- (9)
- (15)
Filtered Search Results
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.4F
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.4F |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping & Receiving Signs & Labels |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.4F
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.1F |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping & Receiving Signs & Labels |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.1B
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.1B |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping & Receiving Signs & Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.1D
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.1D |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping and Receiving Signs and Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ Industrial-Grade Ink Ribbon
This industrial-grade ribbon is uniquely designed with memory cells that communicate information to the BBP™85 and PowerMark™ sign and label printers.
Brady™ MiniMark™Industrial Printer Tamper Evident Metallized Polyester
MiniMark™Industrial Printer Tamper Evident Metallized Polyester (B-438) material is thermal transfer printable.
| Tensile Strength | 56 to 60 lb./in. |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Description | Surface Mount |
| Color | Silver |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Rating and serial plates that require high performance and evidence of label removal |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Label |
| For Use With (Equipment) | Industrial printer |
| Thickness (English) | 0.0033 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to 104°F |
| Certifications/Compliance | RoHS |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +40°C |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Tamper-evident |
Brady™ Solid Color Banding Tape
Provide 360° visibility to improve safety and operational efficiency
| Format | Tape |
|---|---|
| Length (Metric) | 27.4 m |
| Life Span | 8 to 10 Years |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Length (English) | 30 yd. |
| Temperature Range (English) | -40°F to 180°F |
| Quantity | 1 Roll |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | ASME (ANSI) |
| For Use With (Application) | For pipe markers, arrow tape, numbers and letters, vehicle placards, pedestal markers, warning panels and safety signs |
| Adhesive Type | Acrylic,Pressure-sensitive |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.4J
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.1J |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping & Receiving Signs & Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.2E
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.2E |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping and Receiving Signs and Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: POISON 6
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | POISON 6 |
| Color | Black,White |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping and Receiving Signs and Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.3F
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.3F |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping & Receiving Signs & Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ Stationary Vehicle Placards, FLAMMABLE GAS 2
Indicate delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ Stationary Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | FLAMMABLE GAS 2 |
| Color | White,Red |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping and Receiving Signs and Labels |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: OXIDIZER 5.1
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | OXIDIZER 5.1 |
| Color | White,Blue |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping and Receiving Signs and Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ Direction Flow Arrow Tapes
Provide 360° visibility to your indoor and outdoor pipe markers with this durable , pressure-sensitive vinyl (B-946) Direction Flow Arrow Tapes.
| Format | Tape |
|---|---|
| Length (Metric) | 27.43 m |
| Life Span | 8 to 10 Years |
| For Use With (Equipment) | Pipe and Valve Marking |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Length (English) | 30 yd. |
| Temperature Range (English) | -40°F to 180°F |
| Material | Vinyl |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
| For Use With (Application) | Pipe marking |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | High Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Pressure-sensitive |
Brady™ StainerBondz™ Slide Labels
Made from one of the most solvent-resistant materials in the lab industry
| Diameter (English) | 1 in. |
|---|---|
| Height (Metric) | 2.28 cm |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Width (English) | 0.9 in. |
| Color | White |
| Length (English) | 0.9 in. |
| Quantity | 2500/Roll |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | General identification, Slide label ID |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Label |
| For Use With (Equipment) | BBP™ 11, Brady 1244, Brady 1344 Printer |
| Diameter (Metric) | 2.54 cm |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/95/EC, MCV 2005/618/EC |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
| Height (English) | 0.9 in. |